Temple Grandin

Wyjątkowa osoba, która mimo ograniczeń związanych z autyzmem osiągnęła w życiu to, co chciała, a jej postrzeganie świata zaowocowało nowymi projektami, które z powodzeniem wdrożono w USA.

Już samo jej życie jest fascynujące. Nakręcono o tym film, o tytule „Temple Grandin”. Warto zobaczyć. Pokazuje jak aspies postrzegają świat i czym to się różni od neurotypowego postrzegania.

Temple działa też na rzecz edukowania w temacie spektrum autyzmu i pomaga dzieciom z aspergerem realizować swoje cele i odnaleźć się w społeczeństwie. O jej działalności i poglądach można posłuchać na YT (wystąpienie na TED). Warto wcześniej obejrzeć film, bo odnosi się do niego.

Jest również autorką wielu książek o autyzmie i zespole aspergera.

Mnie chyba najbardziej podobał się Mózg autystyczny – książka poparta badaniami neuroobrazowymi, które pokazują czym różni się mózg osób neurotypowych od aspies. Tutaj też można znaleźć wytłumaczenie skąd wziął się fake news, że szczepionki powodują autyzm.

Temple Grandin, Richard Panek „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów”, Wydawnictwo Copernicus Center Press, 2016

Inne ciekawe książki dostępne po polsku to:

  • Ja widzę to tak. Osobiste spojrzenie na autyzm i Zespół Aspergera
  • Autyzm i problemy natury sensorycznej
  • i jeszcze kilka książek o autyzmie u dzieci, np. Rozwiń swoją wyobraźnię.

Po angielsku warto sięgnąć po Thinking in pictures – to daje wyobrażenie o tym, jak część aspies postrzega świat (jest też fajnie pokazane w filmie).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: