Biblioteczka

O Zespole Aspergera u dorosłych nie ma zbyt wielu pozycji – większość koncentruje się na dzieciach. Tylko kiedy ja siedziałam w szkole i system powinien mnie wyłapać, diagnozowanie Aspergera dopiero raczkowało. Panowało też przekonanie, że kobiety rzadko bywają w spektrum autyzmu; że to przypadłość raczej męska. My byłyśmy po prostu niegrzeczne i nadwrażliwe :). I dziwne.

Na szczęście w ostatnich latach pojawiło się trochę publikacji, również po polsku.

(Polecane książki po angielsku znajdziesz TUTAJ).

Poniżej moja subiektywna biblioteczka (będę ją uzupełniać na bieżąco), którą każdy początkujący aspie powinien przeczytać, żeby ogarnąć swoją rzeczywistość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o autorach i książkach – kliknij w nazwisko. Najnowsze książki dorzucam na końcu.


Książki stricte o neuroróżnorodności, zespole aspergera, naukowe i popularnonaukowe; poradniki

Biografie, autobiografie; książki o psychologii; ciekawostki związane ze spektrum autyzmu i luźno z nim powiązane


Blogi

Zdecydowanie warto zajrzeć na blogi osób ze spektrum autyzmu. Moje podejrzenie, a później cały proces z oswajaniem Hansa, aż po diagnozę, zaczął się od artykułu, w którym był link do bloga Ewy – Dziewczyna w spektrum. A tam trafiłam na TO i się zaczęło.

Drugi blog, który mogę polecić (po angielsku) to przemyślenia i spostrzeżenie Cynthii Kim – musings of an aspie.

Trzeci, po polsku, to Kobiece Aspekty. Psycholog specjalizujący się w ASP u kobiet i dziewczynek pisze o kobiecym obliczu spektrum autyzmu i zderzeniu z neurotypowym światem. Bardzo rozbudowana lista cech kobiecego aspergera.


Dla dzieci i młodzieży tak, dla dorosłych – nie bardzo:

  • Catherine Faherty „Autyzm… co to dla mnie znaczy? Podręcznik z ćwiczeniami dla dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu” – skusili mnie ci dorośli w spektrum w tytule, ale niesłusznie. Opasłe tomiszcze z ćwiczeniami, które przydadzą się dzieciom (ja już raczej nie będę wycinać z gazet i wklejać zdjęć czterech osób, które są smutne i mój rodzic nie zrobi mi kopii emocjometru).
  • Isabelle Hernault „Zespół Aspergera a seksualność” – raczej dla młodzieży niż dla dorosłych – kompleksowy przewodnik po życiu seksualnym osób z ASD.
  • Weronika i Jerzy Janiakowie – „Książka o człowieku w spektrum autyzmu

To nie przypadło mi do gustu:

  • Christine Preissmann „Asperger. Życie w dwóch światach” – nie wiem czy to autorka, czy tłumacz, ale jak chcecie poczytać o sobie jako o „podopiecznych” i niepełnosprawnych umysłowo to właśnie tu. Mam też wrażenie, że niektóre porady są nieco od czapy.
  • Rudy Simone „Aspergirls. Siła kobiet z zespołem Aspergera”. Ta książka zmusiła mnie do napisania nieco więcej niż dwa zdania.
  • Dr Sarah Bargiela „Camouflage: The Hidden Lives of Autistic Women” – żałuję, że nie zajrzałam do środka przed zakupem. To naprawdę jest gruby hardcore.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑