Książka, która miała być jak wszystkie poradniki, a okazała się strzałem w dziesiątkę.
Kompendium wiedzy o tym, czego można się dowiedzieć w trakcie terapii.
Sophie jest psycholożką, która postanowiła napisać książkę o tym, o co najczęściej pytają ludzie w gabinecie. Podzieliła ją na trzy części: pierwsza dotyczy dzieciństwa i tworzenia się schematów zachowań i postrzegania świata. Druga jest analizą reakcji mózgu i ich anachronizmu w niektórych sytuacjach. Trzecia to zbiór prostych (?) ćwiczeń pozwalających okiełznać emocje, w szczególności te „gorsze”: stres, lęki, panikę.
Pierwsza część była dla mnie oczywista (po 4 latach terapii psychodynamicznej) i myślałam, że druga też będzie, a tu niespodzianka: rozdział o emocjach. Niby już wszystko o nich wyczytałam, ale jednak się okazało, że można to ładniej uporządkować. Autorka pokazuje, że emocje mogą się tworzyć w wyniku przewidywań mózgu co się stanie (sic!), a to jest warunkowane doświadczeniami dzieciństwa (i reszty życia). Pokazuje też jak jedne emocje zastępują inne (tzw. emocje wtórne), gdy te pierwotnie były ocenianie negatywnie. W efekcie można odczuwać gniew, wcale nie będąc zagniewanym. Ot, kolejna komplikacja w rozgryzaniu uczuć.
Ciekawa jest też ostatnia część – ćwiczenia. Część z nich znam i stosuję. Część jest dla mnie nowa, ale będę się ich uczyć. Może dzięki temu będzie łatwiej ogarnąć świat i siebie.
Warto przeczytać, chociaż nie da się łyknąć na raz. Potrzeba czasu na przemyślenie, przepracowanie i przyswojenie tego, co tam napisane.

Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu
Wydawnictwo Wielka Litera 2021
Skomentuj