Niezwyczajni ludzie [książka]

Barry M. Prizant od 40 lat zajmuje się osobami z autyzmem i zespołem Aspergera. Książka, którą można przeczytać po polsku, pokazuje jego wyjątkowe podejście do nich i tłumaczy skąd biorą się jego sukcesy.

Barry M. Prizant, Tom Fields-Meyer

Niezwyczajni ludzie. Nowe spojrzenie na autyzm.

Wydawnictwo UJ, 2017

Miałam nie czytać o dzieciach z autyzmem, ale ta książka po prostu mnie wciągnęła. Dlaczego? Dlatego, że pokazuje unikatowe spojrzenie na świat autyzmu. Nie jako obszar deficytów, wszelkiego rodzaju nie umiesz, nie rozumiesz, co ty robisz, tak nie wolno, natychmiast przestań. Ale jako na odrębny, nieco inny świat, który ma swoje prawa, zasady i język komunikacji. Wystarczy je poznać. To taka wycieczka do obcej kulturowo rzeczywistości. Żeby ją zrozumieć, trzeba posłuchać i poznać obowiązujące w niej zasady. Interpretowanie jej po swojemu nic nie da.

Barry na przykładzie dzieci z autyzmem (bo dziećmi się zajmuje) pokazuje co tak naprawdę kryje się pod zachowaniami autystycznymi. Próba naprawiania ich zgodnie z neurotypowymi stereotypami (echolalia jest zła, eliminuj autystyczne zachowania lub ignoruj je, każ dziecku robić tak jak ty chcesz, a nie tak jak ono chce) przynosi więcej szkody niż pożytku. Bo zachowania są źle interpretowane. A zabieranie dzieciakom możliwość regulacji emocji (np. przez sport czy powtarzalne czynności, które je uspokajają) ma efekt odmienny od zamierzonego.

Ciekawy jest też rozdział o fascynacjach autystycznych, które wielu ludzi uważa za obsesje. I chce z nimi walczyć. Barry pokazuje, jak można je wykorzystać do rozwoju umiejętności społecznych i komunikacji, łącząc świat neurotypowy z nieneurotypowym.

Barry pisze też o problemach z zaufaniem jakie mają osoby z autyzmem i – uwaga – podaje listę zachowań dla ludzi neurotypowych, które pomogą autystom zaufać innym. Poleciłabym ją kilku osobom ;-).

To naprawdę fajna lektura. Daje wgląd w przyczyny zachowań autystycznych i jest wyjątkową wycieczką w odmienny świat. Warto polecić ją tym, którzy chcą poznać złożoność świata ludzi z zespołem Aspergera i autyzmem i tym, którzy na co dzień się z nim stykają.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: