Spectrum women [książka]

Wreszcie jakieś sensowne opracowanie, bo już straciłam nadzieję… Przeczytałam kilkanaście książek przez wakacje i żadna nie nadawała się do polecenia. Aż do tej.

Po kolejnym rozczarowaniu polskimi „analizami ASD” wróciłam do anglojęzycznych opracowań. I nie zawiodłam się. Spectrum women to bardzo dobra książka, napisana przez osoby będące samorzecznikami i zajmujące się edukowaniem w temacie autyzmu, z komentarzem psychologa (też speca od ASD u dorosłych + u kobiet).

Książka rozprawia się z kilkoma popularnymi mitami na temat autyzmu. Tym, że nie dotyczy on kobiet. Że jest schorzeniem. Że aspies nie potrafią zawierać przyjaźni i nie potrzebują ludzi. Że brak im empatii.

Mocną stroną jest pakiet opowieści autorek o swoim życiu. Kobiety mówią o swoich doświadczeniach, o tym jak sobie z nimi radziły. Pokazują, że prawie z każdego fakapu da się wybrnąć, a sytuację można odwrócić na swoją korzyść. Trzeba tylko znaleźć sposób. I żeby było łatwiej – wiele tych sposobów jest przytoczonych. Jest też wiele ciekawych porad.

  • Związanych z psyche (np. dotyczących stopnia zażyłości w relacjach; ochrony przed przemocą emocjonalną, finansową, seksualną, która nam – kobietom z ASD często umyka, bo nie zauważamy, że to przemoc; chorób współistniejących z Zespołem Aspergera; bezsennością).
  • Związanych z sytuacjami życia codziennego (higiena osobista, wizyty lekarskie, rozmowy rekrutacyjne, organizacja pracy).

Konkretnie, na bazie własnych doświadczeń, ze sprawdzonymi rozwiązaniami. Do tego jest też komentarz psychologa – osoby, która prowadzi klinikę dla dorosłych i kobiet w spektrum. Komentarz rzeczowy, na temat, z wypunktowanymi poradami na podstawie praktyki klinicznej. Bajer!

Książka super, naprawdę warta przeczytania. Niestety nie widziałam jej po polsku, a warto byłoby ją przetłumaczyć. Bardzo przydatne kompendium wiedzy dla kobiet w spektrum autyzmu, dotyczące wielu dziedzin życia i relacji. Jest też sporo odesłań do literatury, gdzie można dalej zgłębiać wybrany temat.

Barb Cook & dr Michelle Garnett
Spectrum women. Walking to the beat of autism

Jessica Kingsley Publ, London 2018

Spectrum women. Walking to the beat of autism – książka warta przeczytania

P.S. W serii spectrum women powstała również książka o rodzicielstwie dla kobiet z Zespołem Aspergera. Nie będę jej czytać, ale – patrząc na poziom tej publikacji – warto do niej sięgnąć, gdy ktoś jest zainteresowany tematem.

Renata Jurkevythz (et al.)
Spectrum Women-Autism and Parenting
Jessica Kingsley Publ 2020.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: