Niegrzeczne [książka]

Czym ty się przejmujesz, najwyżej Mateusz będzie całe życie pierdolnięty. Dostaniecie na niego rentę.

Wstrząsająca, poruszająca książka.

Tym, co mnie najbardziej uderzyło (poza zmaganiami dzieci ze spektrum autyzmu ze światem, bo z tym się już trochę oswoiłam), to rodzice zostawieni bez żadnej pomocy. System kuleje. Wszyscy są bezsilni, chociażby chcieli. Lekarze ignorują – wyrośnie z tego. Nic się nie dzieje. Niektóre dzieci tak mają. Nauczyciele nie mają siły, czasu, ochoty lub wiedzy. Koledzy wykorzystują i nabijają się ze świra. Psychologowie radzą, by nie pobłażać i nie pozwalać oglądać telewizji, to z tego wyrośnie (sic!).

Jestem przerażona tym obrazem, wszechobecną ignorancją, brakiem zainteresowania i wsparcia. I pełna podziwu dla rodziców, którzy starają się, by ich dzieci miały godne życie. By mogły być sobą.

Tylko gdzieniegdzie pojawia się wyważony głos, który mówi o tym, że wystarczy wprowadzić drobne zmiany, by było lepiej. Ale on ginie w tym dramatycznym obrazie, bo wciąż zbyt mało osób rozumie czym jest autyzm i jak funkcjonują osoby w spektrum, czy z ADHD.

Bardzo, bardzo poruszająca książka. Będę ją jeszcze długo nosić w sobie. Wspaniały audiobook, doskonale przeczytany.


Jacek Hołub „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”

Wyd. Czarne, audiobook

Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera.
Źródło: woblink.com.

3 myśli na temat “Niegrzeczne [książka]

Dodaj własny

  1. zaczęłam czytać, ale po dwóch historiach się poddałam, bo z tej książki płynie tyle cierpienia, niemocy, że naprawdę ręce opadają… W dodatku przypominał mi się czas, gdy odbijałam się od obojętności całego systemu: od lekarzy przez psychologów do szkoły włącznie, gdy pytałam co się dzieje z moim synem, dlaczego choć wg testów nadprzeciętnie zdolny, nie radzi sobie w szkole, dlaczego nie ma przyjaciół, dlaczego tak trudno z nim nawiązać kontakt. A po lekturze tych dwóch historii pomyślałam: o mój boże, miałam szczęście!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: