Antoni Kępiński – Lęk [książka]

Ciekawe opracowanie o lęku z punktu widzenia psychiatry, napisane językiem dla zwykłych ludzi.

Prof. Kępiński w kręgach psychiatrycznych jest już legendą – tak mi się przynajmniej wydaje, bo jego książki polecało mi kilka osób, niezależnie od siebie.

Antoni Kępiński – „Lęk”
Wydawnictwo Literackie 2014

„Lęk” jest opracowaniem o różnych rodzajach lęku – m.in. nerwicowym, depresyjnym, schizofrenicznym, biologicznym i urojeniowym. Każdy jest opisany i skategoryzowany. Można z łatwością zrozumieć różnice między jednym i drugim i spróbować odnaleźć swoje strachy w odpowiedniej kategorii.

To odnalezienie jest pierwszym krokiem do leczenia. Prof. Kępiński pokazuje jak powstają konkretne rodzaje lęku, z czego czerpią i co je nakręca. Wymienia czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, dynamikę, sposoby na minimalizowanie lęku. Mówi o dezorganizującej roli lęku w życiu, o jego wpływie na ciało i psyche oraz na życie społeczne, o długotrwałych następstwach, ale pokazuje też jaki jest jego cel (obrona przed chaosem, niewolą, ograniczeniem wolnej przestrzeni).

Na końcu jest rozdział o demonologii lęku – symbolach lęku w kulturze, jego wyobrażeniach. Ciekawe.

Zaletą tej książki jest to, że daje narzędzia (wiedzę) do zrozumienia i okiełznania swojego lęku. Pokazuje skąd naprawdę się on bierze, pokazuje mechanizmy generalizacji (jak z jednej rzeczy lęk rozlewa się na „wszystko”) i… daje tym samym do myślenia. Bo jeżeli konkretnie wiem, co mnie straszy, to mogę spróbować coś z tym zrobić. Zrobienie czegokolwiek ze „wszystkim” przerośnie każdego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: