Women with autism [książka]

To jest książka, której szukałam przez cały rok po diagnozie spektrum autyzmu.

Dokładne rozpisanie wszystkich zagadnień jakie wiążą się z diagnozą zespołu Aspergera w dorosłym wieku. Od poszukiwania diagnozy i sensu jej oficjalnego robienia, poprzez wszystkie emocje, które się przelewają później w człowieku, aż po akceptację i układanie sobie życia od nowa.

Claire pisze nie tylko o sobie (jest terapeutą z ASD), ale również o swoich pacjentach. Przytacza ich relacje, pokazując jak bardzo są rozrzucone na spektrum. Przy każdym większym fragmencie tekstu są ćwiczenia. Ale nie takie neurotypowe jak się dopasować do świata do którego nie pasujesz. Aspergerowe. Pozwalające zastanowić się nad emocjami, zmianami i diagnozą. Prowadzące do akceptacji, budowania poczucia własnej wartości i zgody na inny styl życia. Gdzie była ta książka kiedy się z tym męczyłam całymi miesiącami?

Jest też lista cech kobiecego spektrum autyzmu (moja tutaj), podzielona na kategorie. Dużo można przeczytać o maskowaniu się kobiet z ASD i fatalnych skutkach, jakie to ma dla ich zdrowia psychicznego. Wszystko poparte badaniami! (przypisy są na końcu).

Jest też bardzo precyzyjny przewodnik jak dotrzeć do prawdziwego ja, maskowanego latami spędzonymi w neurotypowym świecie oraz jak ogarnąć meltdown. I bardzo ważny temat: stawianie zdrowych granic, które jest niezbędne, by uniknąć meltów i shutdown’ów.

I wspaniałe zdanie, podsumowujące wszystko:


You have autism; it doesn’t have you.


Co ciekawe, to też pierwsza książka w której napisano, że autyzm nie tłumaczy wszystkiego. Można go pomylić z czymś innym: doświadczane trudności mogą np. być efektem traumy z dzieciństwa lub zaburzeń osobowości. Claire zwraca też uwagę, że autyzm nie odpowiada za każdy problem, który aspies napotykają w życiu. Jest też wiele innych czynników, które mogły wpłynąć na to kim jesteśmy i jak się zachowujemy. Autyzm może być tylko wygodną wymówką. Dzięki zwróceniu uwagi również na to, książka jest obiektywna, wyważona.

No i jeszcze jedno aspergerowe WOW: fantastyczny layout. Wszystko czytelne, przejrzysty tekst, wyróżnienia, wypunktowania, kategorie.

Kocham tę książkę od jej pierwszej strony i polecam bardzo, bardzo, bardzo!

dr Claire James

Women with autism.
Accepting nad Embracing Autism Spectrum Disorder as You Move Towards the Life You Deserve.

Casacat Press Ltd., Glasgow 2021

4 myśli na temat “Women with autism [książka]

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: