Ponad lękiem [książka]

Zaskakujące odkrycie.

Myślałam że będzie to kolejny poradnik na zasadzie wszystko możesz i będzie super, a tu mamy cały schemat mierzenia się z lękiem w ujęciu terapii poznawczo behawioralnej. I to wszystko w prostych słowach, z prostymi opisami i zadaniami domowymi. Naprawdę zaskoczenie.

Zaskoczenie tym większe, że już na wstępie okazuje się, że robię wiele rzeczy, które mój lęk… potęgują (!). Myślałam na przykład, że „oczyszczanie sobie przedpola” (czyli załatwianie innych spraw przed pojęciem się tej ważnej i pilnej, którą trzeba zrobić) mi służy. Bo spektrum autyzmu nie pozwala na multitasking, więc im więcej rzeczy zrobię przed, tym lepiej będzie mi się pracowało potem, bo nie będą mi siedziały w głowie.

A tu niespodzianka. Jest dokładnie na odwrót! Najpierw szok. Ale faktycznie, gdy przyjrzałam się co robię w ramach „oczyszczania przedpola” to były to rzeczy robione „na siłę”. Sama je sobie wymyślam, a potem brakuje mi czasu, by zająć się tą główną. Wcale nie miały mi oczyścić głowy, ale uzasadnić odsunięcie tego, co mnie straszyło. W efekcie straszyło bardziej, a ja byłam strasznie zmęczona i nie udawało mi się zabrać do roboty.

Po lekturze wystarczyło przez ostatnie dwa dni spróbować inaczej i faktycznie – i strachów mniej, i robota jakoś ruszyła do przodu. I nawet nie mam wrażenia, że nadmiar obowiązków mnie przerasta.

Podoba mi się też proste pokazanie mechanizmu działania lęku – to, jak obejmuje całe ciało, myśli i zachowania i nawzajem się to wszystko nakręca. Wystarczy wyrwać jeden puzzelek z tej układanki i reszta zaczyna się chwiać. Mi najłatwiej zadziałać od strony ciała, bo umysł lubi mi płatać figle i ciężko go okiełznać przy Aspergerze. I faktycznie, to działa (fajnie o pracy z ciałem pisze też Levine).

Książka warta przeczytania. Praktyczna, bez zbędnego ględzenia, z ćwiczeniami i przykładami. Coraz bardziej podoba mi się CBT.


Stefan G. Hofmann

„Ponad lękiem. Poradnik z ćwiczeniami.
Strategie terapii poznawczo-behawioralnej i uważności pozwalające przezwyciężyć lęk, strach i zamartwianie się”

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2021

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: